Dondurmanın fazlası zarar

Dondurmanın fazlası zarar
Kalsiyum ve fosfor yönünden zengin olan dondurma günde 100 gramdan fazla tüketilmesi zararlı.Abone ol

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan dondurmanın kemiklerin başlıca yapıtaşlarından olan kalsiyum ve fosfor yönünden zengin olduğu, ancak günde 100 gramdan fazla tüketilmesinin kilo sorununa neden olabileceği bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Neriman İnanç, AA muhabirine yaptığı açıklama da, hijyenik koşullarda üretilen dondurmanın, aşırıya gidilmemesi halinde son derece yararlı bir gıda maddesi olduğunu söyledi.


Dondurmanın içeriğinin kalsiyum ve fosfor açısından zengin olduğunu kaydeden İnanç, kemikler için vazgeçilmez olan bu  minerallerin en iyi kaynağının süt ve süt ürünleri olduğunu belirtti. 100 gram sütteki kalsiyum ve fosfor miktarının, yapılışındaki yoğunlaşmadan dolayı dondurmada daha fazla bulunduğunu ifade eden İnanç, şu bilgileri verdi:

''100 gram dondurmada 135 mg kalsiyum bulunmaktayken sütte bu miktar 115 mg'dır. Yine 100 gram dondurmada 115 mg fosfor bulunmaktayken sütte bu miktar 92 mg'dır. Dünya Sağlık Örgütü 1-10 yaş için 800 mg, 11-24 yaş için 1200 mg, sonrasında 800 mg/gün kalsiyum alınmasını önermektedir. Yani ergen dönem ile menopoz döneminde daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu yaş aralığındakiler daha çok dondurma tüketmelidir. Dondurma ayrıca, B grubu vitaminleri ile A vitamini bakımından da zengin bir kaynaktır.''

Doç. Dr. İnanç, dondurma tüketirken sınırların aşılmaması gerektiğinin önemine işaret etti. 100 gram dondurmanın vücuda 190-200 kalori sağlayacağının unutulmaması gerektiğine dikkati çeken İnanç, ''Günde 100 gramdan daha fazla dondurma tüketilmesi şişmanlığa neden olabilir. Özellikle anne ve babaların çocukların dondurma tüketimini kontrol altında tutması, sağlıkları açısınmda yararlı olur'' diye konuştu.Kategori : SAĞLIK