Böbrek kanserinde umut

Böbrek kanserinde umut
ABD'li ecza firmaları tarafından geliştirilen iki yeni ilaç böbrek kanseri hastalara umut ışığı oldu.Abone ol

ABD'li ecza firmaları tarafından geliştirilen iki yeni ilacın böbrek kanseri olan hastaların hayatını uzatabileceği ve tümörün büyümesini engelleyebileceği belirtildi.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nde açıklanan klinik test sonuçlarına göre, Pfizer tarafınd dentalni implant istanbul cijena an pazarlanan Sutent isimli ilac tümörün hacminde yüzde 25'lik bir azalma sağlıyor. Klasik interferon tedavide ise bu oranın ancak yüzde 5 olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, sözkonusu ilacın böbrek kanserinin ilerlemesini ortalama 11 aylık periyod boyunca engellediği, bu sürenin klasik tedavide ise 5 ay olduğu ifade ediliyor. New York'taki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi'nden Doktor Robert Motzer yaptığı açıklamada, kimyevi ismi sunitinib olan Sutent'in klinik testlerde, "çok kuvvetli sonuçlar" ürettiğini söyledi.

Motzer, "Sunitibin (Sutent) böbrek kanseri hastaları için yeni standart tedavi olacağına inanıyoruz" dedi. Wyeth firması tarafından geliştirilen bir diğer ilaç, Temsirolimus'un da klinik testlerde ortaya önemli sonuçlar çıkardığı ifade edildi.

Bir grup ilerlemiş böbrek kanseri hastası üzerinde uygulanan Temsirolimus adlı ilacın, hastaların ömrünü 11 ay uzattığı belirtildi. İnterferon tedavisinde ise bu sürenin 7 ay olduğu biliniyor.

Bu arada ABD'li yetkililerin Ocak ayında onay verdiği Sutent isimli ilaç son olarak ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmayı bekliyor.Kategori : SAĞLIK