Cankurtaranlara standart geldi

Cankurtaranlara standart geldi
Yaz aylarında adını sık duyduğumuz cankurtaranlar ile ilgili belirli standartlar getirildi.Abone ol

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte denizlerde boğulma olaylarının artmasından endişe edilirken, "Cankurtarma Mesleği" ilk kez uluslararası standartlara kavuşturuldu. Yıllardır yüzme bilen herkesin yapabileceği bir iş olarak düşünülen cankurtaranlık için artık resmi bröve ve bazı yeterlilikler isteniyor.Türkiye"nin kıyı şeritlerinde, göl, baraj gölü, nehir ve havuzlarında her yıl yaklaşık 1000 kişi boğuluyor. Hava sıcaklığıyla birlikte boğulma olaylarınında arttığı ortaya çıkarken, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi"ndeki baraj göllerinde boğulmaların dikkat çekici boyutlara çıktığı öğrenildi. Birçok gelişmiş ülkedeki i עלות בלון קיבה טורקיה lköğretim ve liselerde yüzme ve ilk yardım dersleri verilmesine rağmen ülkemizde bu konuda ciddi bir adım atılmadı. Tüm önlemlere rağmen dünyada her yıl 400 bin kişinin tatlı yada tuzlu sularda boğulması konunun önemini gösteriyor.

Cankurtaranlık mesleğinin belirli standartlarda tutulduğu ve zorunlu kadrolar arasında yer aldığı gelişmiş ülkelerde ise boğulma olaylarının azaldığı görülüyor. Türkiye'de ise özellikle 10-20 yaş arasındaki gençlerde boğulmaya bağlı ölümlerin son yıllarda artması üzerine harekete geçen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu cankurtaranlık mesleğiyle ilgili önemli bir adım attı.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu"nun Uluslararası Cankurtarma Federasyonu(International Life Saving Federation–ILS) ile gerçekleştirdiği anlaşma gereğince belirli standartlar kabul edildi. Böylece, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yeni bir iş alanı doğarken, bilinçli ve nitelikli cankurtaranların turizm sektörüne girmesi hedefleniyor. Pratik derslerde, ilkyardım ve denizden insan çıkarma sonrasında hassas uygulamalar konusunda eğitilen cankurtaranlar, doğru müdaheleyi yapacak. Boğulmalar sırasında bilinçli ilkyardım uygulamasının hayat kurtardığı tüm cankurtaran adaylarına öğretiliyor.

Avrupa'da 96 yıldır meslek kabul ediliyor

İstanbul'un tek resmi yetkili cankurtaran okulu Kadıköy Sualtı Merkezi'de, ilk kursiyerlerini verdi. Uluslararası Cankurtarma Federasyonu'nun(International Life Saving Federation–ILS) yetkili belgesine sahip KSM Başkanı Savaş Yapman, cankurtaranlığın meslek olarak kabul edilmesiyle iç sularımızdaki boğulma olaylarının önüne geçileceğini vurguladı.

Yapman, "Kursiyerler aldıkları eğitim sonrasında su altı ve su üstü arama ve kurtarma çalışmalarına katılabilecek. Ülkemiz cankurtaranlığı profasyonel olarak kabul etme konusunda Avrupa'nın 100 yıl gerisindeydi. Şimdi hem insan ölümlerin önüne geçilecek hemde yeni bir işkolu oluşturulacak" dedi. İyi derecede yüzme bilen cankurtaran adaylarının eğitimleri sonunda Türkiye Sualtı Federasyonu'nun lisanslı sporcusu sayılacak. Cankurtaranların eğitimleri boyunca havuz çalışmalarının yanısıra, denizde 1500 mt serbest, ve 100 mt insan kurtarma, 200 mt kurbağalama, 100 mt sırt üstü yüzerek bröve alabildikleri öğrenildi.Kategori : GÜNCEL