ABDden İrana yeni teklif

ABDden İrana yeni teklif
ABD'nin, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdüren İran'a yeni bir teklifte bulunduğu iddia edildiAbone ol

ABD'nin, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdüren İran'a bazı nükleer teknolojileri verme teklifinde bulunduğu ileri sürüldü.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) merkezinin bulunduğu Avusturya'nın קיבה מיני מעקף רופא elnur piraliyev başkenti Viyana'da açıklama yapan diplomatlar, ABD'nin, İran'ın uranyum zenginleştirmeyi durdurması halinde bazı nükleer teknolojileri Tahran yönetimine vermeye hazırlandığını belirtti.

ABD'nin teklifini İran'a verilmiş büyük taviz olarak değerlendirendiplomatlar, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya'nın hazırladığı ve bugün AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana tarafından İranlı yetkililere sunulan öneri paketinde de teklifin yer aldığını kaydettiler.

Pakette Avrupalıların ise İran'ın barışçı enerji programı için nükleer reaktör inşa etmesine yardım etmeyi teklif ettiğini belirten diplomatlar, Solana'nın, İran'a karşı bir dizi yaptırımı şu aşamadaki olumlu atmosfere zarar vermemek için İranlı yetkililere iletmediğini kaydetti.

Viyana'daki diplomatlar, önceki gün de ABD'nin İran'a verilecek ''teşvik paketi'' içinde bazı ticari yaptırımları kaldırma önerisi getirdiğini bildirmişti.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ