Dünya Kupası bizde olsaydı

Dünya Kupası bizde olsaydı
"Türkiye'de, FIFA Dünya Kupası finalleri düzenlense, maliyeti ve getirisi ne olurdu?"Abone ol

"Türkiye'de, FIFA Dünya Kupası finalleri düzenlense, maliyeti ve getirisi ne olurdu?" konusu bir çalışma ile ele alındı. Maliyetin 500 milyon euro'nun üzerinde olacağı, organizasyon karının ise 29 milyon euro olarak gerçekleşeceği bildirildi. Ancak ev sahipliği için bazı statların yenilenmesi ve yeni statlar inşa edilmesi gerekecek.


Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Deloitte'in hesaplamalarına göre, ortaya çıkacak yüksek maliyete rağmen, böyle bir organizasyonda Türkiye yine de karlı çıkacak. Rapora göre Dünya Kupası'na ev sahipliği yapabilmek için bazı statların yenilenmesi, Ankara, Antalya, Kayseri ve Adana'ya ise yeni statlar inşa edilmesi gerekecek.

Raporda, stat modernizasyonları ve inşaatları ile turnuvanın operasyonel giderleri için 500 milyon avronun üzerinde bir fatura çıkartılıyor. Sadece bilet satışlarından sağlanacak gelirle elde edileceği öngörülen net operasyonel gelir 235 milyon avronun üzerine çıkarken, operasyonel masraflar çıkartıldığında, 29 milyon 157 bin avro net operasyonel kar elde edileceği öngörülüyor. Turnuvanın, Türkiye'ye sağlayacağı tanıtım olanakları açısından değeri ölçülemeyecek bir fırsat oluşturacağı ve Türk futbolunun gelişimine ciddi katkılarda bulunacağı da vurgulanıyor.

Deloitte Türkiye Denetim Ort האם זה בטוח שרוול קיבה בטורקיה ağı Ömer Tanrıöver, son dönemde UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı, Formula 1 Grand Prix Türkiye, Dünya Ralli Şampiyonası gibi birçok üst düzey uluslararası spor etkinliğine ev sahipliği yapan Türkiye'nin, tüm bu organizasyonları başarıyla gerçekleştirdiğinin altını çizerken, FIFA Dünya Kupası ve olimpiyatlar gibi sporun zirvesini temsil eden organizasyonlara bir adım daha yaklaşığına dikkat çekti.

Deloitte Türkiye olarak, ev sahibi ülkeye muazzam bir tanıtım imkanı ve hem doğrudan, hem dolaylı olarak ciddi gelir sağlayan Dünya Kupası Finalleri'ni düzenlemenin Türkiye'ye getireceği maliyeti hesapladıklarını kaydeden Tanrıöver, çalışmalarında, turnuva ile paha biçilemeyecek bir reklam yapacak Türkiye'nin, bilet ve turizm gelirleri ile de ciddi kar elde edeceğini hesapladıklarını söyledi.

YENİ STAT ŞART

Deloitte'in raporuna göre, Dünya Kupası finallerinin Türkiye'de düzenlenebilmesi için 4 yeni stat yapılması şart.

Raporda, turnuva için yapılacak masraflar “Kapital Masrafları” ve “Operasyonel Masraflar” olarak iki ayrı koldan incelenirken, ön hazırlık masrafları arasında en önemli kalemi, maçların oynanması öngörülen İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Trabzon, Bursa, Kayseri, Adana ve Konya'daki statların yenilenmesi veya yeni statlar yapılması oluşturuyor.
Deloitte'e göre Ankara, Antalya, Kayseri ve Adana'ya, her biri 45.000 seyirci kapasitesine sahip 4 yeni stat yapılması gerekiyor. Diğer statların kapasite artırımı ve FIFA standartlarına uyum projeleri ile birlikte ele alındığında, toplam tahmini maliyet 323,6 milyon avroyu buluyor. İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nın, FIFA koşullarına uygun hale getirilmesi için 9,6 milyon avroluk bir harcama yapılması gerektiği öngörülen rapora göre, Türkiye'de, FIFA koşullarına uygun tek stat, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı.

Çalışmada Bursa, Konya, Kayseri, Trabzon ve Adana'daki otellerin iyileştirilmesi, kapasitelerinin artırılması ve yeni oteller inşa edilmesinin yanı sıra havaalanı kapasitelerinin artırılması ve standartlara uydurulması konusunda ciddi çalışmalar yapılması gerektiğinin de altı çiziliyor.

-OPERASYONEL MASRAFLAR-

Dünya Kupası'nın ev sahibi ülkeye yükleyeceği masraflar, stat ve altyapı harcamaları ile de bitmiyor.

Turnuvanın başarılı bir şekilde planlanması ve gerçekleşmesi için gereken operasyonel masraflar da Deloitte tarafından şu şekilde sıralanıyor:

Stat ve antrenman sahası kiralama, güvenlik, yerel ulaşım, konaklama, bilet satış operasyonları, seremoniler ve kültürel organizasyonlar, medya ve akreditasyon, sigorta, FIFA Sekreterliği ve Yerel Organizasyon Komitesi masrafları, reklam, pazarlama, halkla ilişkiler ve diğerleri.

Deloitte'e göre en yüksek operasyonel masraf kalemini 45 milyon avro ile medya ve akreditasyon oluşturuyor. Bu kalem altında, turnuvayı izlemeye gelecek medya mensupları için bir uluslararası yayın merkezi ve ana medya merkezi kurulması, medyanın bu merkezlerde ve statlarda güvenliğinin sağlanması ve ağırlanmasına ilişkin masraflar bulunuyor. Reklam ve pazarlama için 25 milyon, açılış ve kapanış törenleri için 22 milyon, stat kiraları için ise 24 milyon avro masraf yapılması öngörülmüş. Operasyonel masrafların toplam miktarının ise 205,7 milyon avro olması bekleniyor. Bu miktara, yüzde 10'luk yanılma payı da dahil ediliyor.

KAZANIMLARA PAHA BİÇİLMEZ

Dünya Kupası, yüklü faturasına karşın sağladığı tanıtım ve gelirler ile maliyetini fazlasıyla çıkarıyor.

FIFA, ev sahibi ülkelere önemli miktarda maddi yardım yapıyor. 2002 yılında Japonya ve Güney Kore'ye yapılan yardım miktarı 200 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmişti. 2010 yılında ise Güney Afrika'ya 175 milyon avro tutarında yardım yapılacak. Bu arada, Deloitte raporu, turnuvanın operasyonel karını bulmayı hedeflediğinden FIFA yardımını bütçeye dahil etmiyor.

Almanya'daki Dünya Kupası fiyatları hesaba katıldığında, turnuvada sadece bilet satışlarından 235 milyon avronun üzerinde net gelir elde edileceği hesaplanıyor. Sadece bilet satışlarının, organizasyon komitesinin kasasına 29 milyon avro kar bırakması öngörülüyor.

Raporda, 2010 Dünya Kupası için 3 milyon turist beklendiğine dikkat çekilerek, Türkiye'ye, Dünya Kupası'nı izlemek için gelecek turistlerin konaklama ulaşım ve gıda harcamalarının ülkeye çok yüksek bir gelir sağlayacağına da işaret ediliyor.Kategori : SPOR