Memur ek zam istiyor

Memur ek zam istiyor
Memurlar, enflasyonun yüzde 4,53'e ulaşmasıyla birlikte uğradıkları reel kayıp için, ek zam istiyor.Abone ol

Yılın ilk 6 ayında yüzde 2,5 oranında zam alan memurlar, ilk beş aydaki enflasyonun yüzde 4,53'e ulaşmasıyla birlikte uğradıkları reel kayıp için, hükümetten ek zam istiyor.


Bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 2.5 oranında zam alan kamu çalışanları, ilk beş aydaki enflasyonun yüzde 4.53"e ulaşmasıyla birlikte uğradıkları reel kayıplar nedeniyle, hükümetten ek zam istemeye hazırlanıyor. Memur maaşları yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 4.53"lük enflasyon karşısında yüzde 1.94"lük reel kayba uğradı. Haziran sonu itibariyle enflasyonun yüzde 5"e ulaşması durumunda ise memur maaşlarındaki reel kayıp yüzde 2'yi aşacak. Böylece temmuzda yapılacak yüzde 2.5"lik zam da yapılmadan erimiş olacak. Memur konfederasyonları söz ko סיבוכי שרוול קיבה בטורקיה nusu reel kayıp karşısında ek zam istiyor.

ENFLASYON KAYBI GİDERİLSİN

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, bu yıl yüzde 5 oranında enflasyon öngören hükümetin bu oranda memura zam yaptığını hatırlatarak, "Ancak, daha yılın ilk 5 ayında enflasyon hedefine varıldı" dedi. Yokuş, 15 Ağustos'ta, toplu görüşme için hükümetle masaya oturacaklarını hatırlatarak, toplantıda, enflasyon kaybının telafi edilmesini isteyeceklerini söyledi. Yoksulluk sınırının 1.600 YTL"ye ulaştığını, oysa, ortalama memur maaşının 750-800 YTL seviyesinde olduğunu belirten Yokuş, şunları söyledi: "600 YTL olan en düşük memur maaşı, 700-750 YTL'ye çıkan açlık sınırının altında. Memur maaşlarının iyileştirilmesini istiyoruz. 2006 yılı için enflasyon kaybı oranında ek zam istiyoruz. 2007 yılı için de enflasyon artı büyüme oranında refah payı talep ediyoruz."

Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Görüşme Sekreteri ve Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel de 15 Ağustos"ta başlayacak toplu görüşmelerin en önemli gündem maddesinin reel kayıplar ve 2007 yılında memur maaşlarına yapılacak artışlar olacağını söyledi. Güzel, "Yüzde 2.5 ücret artışı yapan Hükümetin, enflasyonda yüzde 5"i aştığında enflasyonun üzerinde ücret artışı yapıyoruz iddiası olamaz. Bunuların da mutlaka karşılanması gerekir" dedi.

KESK Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Kamuran Karaca, geçen yıl toplu görüşme masasına otururken memur maaşlarındaki yüzde 22"lik kaybın telafi edilmesini istediklerini, ancak hükümetin yüzde 5"lik enflasyon hedefi doğrultusunda zam yaptığını anımsattı. 40"ar milyonluk ek zamla birlikte yüzde 22"lik kaybın ancak yarısının karşılanabildiğini ifade eden Karaca, "Geçmiş yıllardan kaynaklanan ciddi bir kaybımız vardı ve enflasyon rakamlarıyla bir kez daha kayıp yaşadığımız ve yaşayacağımız ortaya çıktı" diye konuştu.

Enflasyondaki artış maaşa yansıtılsın

BASK Genel Başkanı Resul Akay, kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işçi ücretlerine yapılan yüzde 3'erlik zammın yanı sıra bu artışın enflasyonun gerisinde kalması durumunda enflasyondaki artışın aynen ücretlere yansıtılacağına ilişkin bir madde bulunduğunu belirterek, memurlarla yürütülen toplu görüşmelerde buna bezer bir maddeye yer verilmemesini eleştirdi. Akay, toplu görüşmeler öncesinde memur maaşlarına yapılacak artış konusunda benzer bir hüküm bulunduğunu anımsatarak, "Yapılan artış enflasyonun gerisinde kalınca aradaki farka 2 puanlık refah payı eklenerek takibeden ayın 15'inde ödeniyordu" dedi.

Kaynak: BugünKategori : ÇALIŞMA HAYATI