Baykal EMİR YAĞDIRDI

Baykal EMİR YAĞDIRDI
Baykal hümümete adeta emir yağdırdı. Baykal'ın en dikkat çeken isteği ise askerle ilgili olanıydı.Abone ol

CHP lideri Deniz Baykal, 30 Ağustos"ta göreve başlayacak Türk Silahlı Kuvvetleri"nin (TSK) yeni komuta kademesiyle ilgili 2 ay öncesinden tartışma başlattı. Hükümetin “30 Ağustos"a yönelik bir kriz planlaması içinde olduğu” iddiasını gündeme getiren Baykal, böyle bir girişimde bulunulmayacağına dair teminat istedi.

CHP lideri, hükümetten yapılmasını istediği işleri 7 madde halinde sıralarken; 3 bakan ve bir müsteşarın görevden alınmasını, yeni cumhurbaşkanı konusunda kendileriyle uzlaşılmasını ve מיני מעקף קיבה שרון שיק Terörle Mücadele Kanun (TMK) Tasarısı"nın 6. madde hariç derhal yasalaşması gerektiğini belirtti. Deniz Baykal, TBMM"deki parti grup toplantısında Türkiye"de yeni gerginliğe yol açabilecek bir konuyu gündeme getirdi. Baykal, bugüne kadar herhangi bir şekilde gündeme gelmeyen bu yılki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısıyla ilgili hükümete peşin suçlamalarda bulundu.

Unakıtan, Çelik, Aksu ve Dinçer"i derhal görevden al.

Terörle Mücadele Yasası Tasarısı"nı bir an önce çıkar.

Cumhurbaşkanını uzlaşma ile seçeceğini ilan et.

Sakın ha 30 Ağustos"a yönelik bir kriz planı içinde olmayın.

Bunları yapmıyorsanız o zaman erken seçime gidin.

CHP lideri, “Sakın ha 30 Ağustos"a yönelik bir kriz planlaması içinde olmayın. Sakın ha... Türk Silahlı Kuvvetleri"nin kendi yöntem ve gelenekleri içinde 30 Ağustos"u yaşamasına yönelik tehlikeli bir krizin beklentisi içinde olmayın. Olursanız, Türkiye"yi her şeyiyle karıştırırsınız. Alın bu önerilerimizi değerlendirin.” dedi.

Hükümete "yapılması gereken işler" tavsiyesinde bulunan Baykal, 7 maddelik istek listesinde Milli Eğitim, İçişleri ve Maliye bakanları ile başbakanlık müsteşarının görevden alınmasını, TMK"nın çıkmasını ve cumhurbaşkanı seçiminin de Parlamento ile uzlaşarak yapılmasını istedi. Baykal, “Bunları yapmıyorsanız erken seçime gidin.” çağrısında bulundu. Konuşmasında son dönemde ortaya çıkan çetelerle ilgili de hükümeti eleştiren CHP lideri, özetle şu iddialarda bulundu:

“Çetelerin arkasında çok ciddi birikimler var. Bu iyi bir gidiş değil. Devletin yetkilileri çıkıp "kolibasili akıyor, medya bunları değerlendirmesin" diyor. Su nereden akıyor, iktidarın çeşmesinden akıyor. Bir defa önce sen devletin böyle su akıtmasını önleyeceksin. Senin görevin çeteleri ortaya çıkarmak. Çeteye söyletiyor söyleyeceğini. Söylettiği de yanlış.”Kategori : POLİTİKA